Dziennik BB

22.09.2024

9 lat jak mrugnięcie

U nas tempus zdecydowanie fugit i to chyba nawet za szybko. Już po raz 9.! wracamy do miejsca re-startu, miejsca, które - choć już nie istnieje - dla nas będzie na zawsze.

To nasze tradycyjne zdjęcie ukazuje jak w soczewce, że życie to ciągła zmiana i różnorodność: Greta i Borys coraz starsi, my coraz „młodsi” ;), raz świeci słońce, a czasem pada deszcz
Ale niezmiennie warto jest mieć swoje miejsce, czy to fizyczne, czy też mentalne, do którego możemy wracać, które stanowi nasz punkt odniesienia.
I my tak właśnie wracamy na Bujwida, naszego Miejsca.

A teraz wszyscy razem, jak co roku od 9 lat, kto czym ma i lubi, wznieśmy toast za naszego jak zawsze Wielkiego Bohatera!

Niech nam żyje 

10.09.2024

MAMY TO!

Przyjaciele BB!

Mamy TO! Książka „Edukacja dzieci z chorobami rzadkimi. O gdańskich praktykach uelastyczniania systemu” jest już wydana i dostępna nieodpłatnie dla Wszystkich (link w komentarzu do posta).

Publikacja ta to ważny i potrzebny głos przedstawicieli różnych sektorów - nie tylko edukacyjnego - kluczowych dla skutecznej i efektywnej realizacji edukacji włączającej uczniów żyjących z chorobami rzadkimi.

W książce znajdziemy zatem rozdziały napisane przez Lekarzy, Pedagogów, Oligofrenopedagogów, Psychologów, Kuratora oświaty, Dyrektorkę szkoły, Dyrektorkę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Rodziców i Przedstawicieli organizacji pozarządowych (Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w GdańskuPSONI GdańskFundacja Czeka Na Nas Świat oraz Fundacji Bohatera Borysa).

To także naukowe opracowanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Gdański Uniwersytet MedycznyUniwersytet Gdański i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, a także lekarze z Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku.

Prezentowana książka dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorów. Jej celem jest zarówno zaprezentowanie międzysektorowej współpracy, jej zegzemplifikowanie wypracowanymi, dobrymi praktykami wspierania sytuacji edukacyjnej dzieci z chorobami rzadkimi, jak i po prostu wzbudzenie refleksji.

Książka ta nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie i determinacja dr Joanna Doroszuk.

Książka współfinansowana jest przez:

Samorząd Województwa Pomorskiego
Uniwersytet Gdański
Kuratorium Oświaty w Gdańsku
ERGO Hestia
Fundację Bohatera Borysa

Dziękujemy też Monika Chabior i Miasto Gdańsk za nieustanne tworzenie i doskonalenie systemu edukacji osób żyjących z chorobami rzadkimi i niepełnosprawnościami.

Dziękujemy też wszystkim Autorkom i Autorom:
Jolanta Wierzba, Karolina Śledzińska, Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, Marta Pietruszka, Ewa Sapiejka, Anna Steinert-Dymecki, Paulina Famulska, Marta Osińska, Katarzyna Białek, Dagmara Krywda-Rybska, Ewa Zach, Paulina Anikiej-Wiczenbach, Arkadiusz Mański, Kasia Grybek, Katarzyna Świeczkowska, Agnieszka Żyta, Jacek Stojanowski, Karolina Tersa, Joanna Doroszuk, Monika Gołubiew-Konieczna, Grzegorz Kryger, Agnieszka Tomasik, Sylwia Ból i Tomek Grybek.
A teraz czytajcie, inspirujcie się i przekazujcie dalej!